تبلیغات
Fleet Street-21 - ویلی ونکا
جانی دپ......ستاره ی هالیوود!

ویلی ونکا

سه شنبه 9 خرداد 1391 06:50 ب.ظ

نویسنده : پریا کالینز
ارسال شده در: بیوگرافی کاراکترهای جانی دپ ،

شخصیتی خیالی در رمان چارلی و کارخانه شکلات سازی (۱۹۶۴) نوشته رولد دال است. فیلم‌هایی هم بر اساس همین رمان ساخته شده‌است. در کتاب و فیلم «ویلی وانکا و کارخانهٔ شکلات سازی» که سال ۱۹۷۱ ساخته شد ویلی وانکا دارای شخصیتی عجیب و غریب است که از نبوغ و خلاقیتش سرچشمه گرفته‌است. این عجیب و غریب بودن باعث گیج کردن دیگر شخصیت‌ها می‌شود اما چارلی از رفتار ویلی وانکا خوشش می‌آید. در فیلمی که سال ۲۰۰۵ ساخته شد شخصیت ویلی وانکا کمی دارای نقطه ضعف‌هایی دوست داشتنی است.

ویلی وانکا مالک کارخانهٔ شکلات سازی مشهور است که بعد ازاینکه جاسوس‌هایی اسرار مربوط به کارخانه اش را دزدیدند، همهٔ کارمندانش از جمله پدربزرگ چارلی را اخراج می‌کند و به هیچ کس دیگر اجازه ورود به کارخانه را نمی‌دهد...بقیه در ادامه ی مطلب!

یک روز ویلی ونکا به همهٔ دنیا اعلام می‌کند که ۵ بلیت طلایی را داخل ۵ بسته شکلات ونکا قرارداده‌است و کسانی که بلیت‌ها را پیدا کنند برنده بازدید از کارخانه می‌شوند و یکی از بازدید کننده‌ها در آخر برندهٔ جایزه استثنایی می‌شود. چارلی (پسر خانواده‌ای فقیر) و ۴ بچهٔ دیگر برندهٔ بازدید می‌شوند. در حین بازدید ویلی ونکا هر کدام از بچه‌های بد را با چیزی مربوط به نقطه ضعف شخصیتشان وسوسه به زیر پا گذاشتن دستوراتش می‌کند و همه به جز چارلی از دور خارج می‌شوند.

ویلی ونکا که هدفش از اول انتخاب بهترین بچه به عنوان وارث کارخانه‌است از چارلی می‌خواهد تا برای زندگی و کار به کارخانه بیاید. تنها شرط این است که چارلی باید خانواده اش را ترک کند چون ونکا معتقد است که خانواده مانع آزادی خلاقیت یک شکلات ساز است. این طرز فکر او به زمان کودکی اش برمی گردد که پدرش که دندانپزشک است به او اجازه خوردن شکلات را نمی‌داد چون می‌ترسید که دندان‌های پسرش خراب شوند. ونکا بعد از اینکه مخفیانه شکلات می‌خورد از خانه فرار می‌کند تا به دنبال رویایش برود.

چارلی حاضر به ترک خانواده اش نمی‌شود و پیشنهاد ویلی ونکا را رد می‌کند و می‌گوید که کارخانه و همه شکلات‌های دنیا را با خانواده اش عوض نمی‌کند. بعد از مدتی ویلی ونکا که افسرده شده دوباره به سراغ چارلی می‌رود. چارلی به او کمک می‌کند تا رابطه اش با پدرش خوب شود. ویلی ونکا به چارلی اجازه می‌دهد خانواده اش را به کارخانه بیاورد و بعد از آن همه با هم به خوبی و خوشی زندگی می‌کنند.

کمپانی برادران وارنر برای نقش ویلی ونکا نیکلاس کیج، جیم کری، مایکل کیتون، برد پیت، ویل اسمیت و آدام سندلر را پیشنهاد داده بودند اما وقتی تیم برتون به عنوان کارگردان انتخاب شد اولین و تنها گزینه اش جانی دپ بود. دپ هم قرارداد را بدون خواندن فیلم نامه امضا کرد.

تیم برتون و جان آگوست (فیلمنامه نویس) با هم روی شخصیت پردازی پدر ویلی ونکا کار کردند. برتون در این باره می‌گوید:«شما به کمی از حال و هوای کودکی ویلی ونکا نیاز داشتید تا بفهمید چرا او این گونه‌است در غیر این صورت ویلی ونکا را فقط آدمی عجیب می‌دانستید.»

کمپانی برادران وارنر می‌خواستند آقای ونکا را پدری مهربان جلوه دهند اما برتون معتقد بود ویلی ونکا نمی‌تواند پدر خوبی باشد چون شخصیتی منزوی دارد و از بچه‌ها هم بازیگوش تر است.

جانی دپ گفته‌است شخصیت جن وایلدر در فیلم سال ۱۹۷۱ شخصیتی برجسته بود و برای نقش ویلی ونکا از آن الهام گرفته‌است.

ویلی ونکا از بچه‌ها متنفر است. جانی دپ هم گفته‌است:«اگر قرار بود ویلی ونکا با کسی مقایسه شود آن شخص هاوارد هیوس است: منزوی، وسواسی و دقیق.»

برتون هم با شباهت ویلی وانکا به هیوز موافق است و از چارلز فاستر کین در شهروند کین الهام گرفته‌است: شخصیتی با استعداد که ضربه روحی می‌خورد و به دنیای خودش بر می‌گردد.
دیدگاه ها : دیدگاه
برچسب ها: کاراکترهای جانی دپ ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 16 مرداد 1391 02:22 ق.ظانواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس